FQP45N15V2
MOSFET N-CH/150V/45A/Q-FETI
product image
FQP45N15V2 Picture
SeekIC No. : 00152477 Detail
FQP45N15V2: MOSFET N-CH/150V/45A/Q-FETI
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQP45N15V2
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 150 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 45 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.04 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Drain-Source Breakdown Voltage : 150 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Continuous Drain Current : 45 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.04 Ohms
Features:
` 45A, 150V, RDS(on) = 0.04 @VGS = 10 V
` Low gate charge ( typical 72 nC)
` Low Crss ( typical 135 pF)
` Fast switching
` 100% avalanche tested
` Improved dv/dt capability
Specifications
Symbol Parameter FQP45N15V2 FQPF45N15V2 Units
VDSS Drain-Source Voltage 150 V
ID Drain Current - Continuous (TC = 25°C)
- Continuous (TC = 100°C)
45 45* A
31
A
IDM Drain Current - Pulsed (Note 1) 180 180* A
VGSS Gate-Source Voltage ± 30 V
EAS Single Pulsed Avalanche Energy (Note 2) 1124 mJ
IAR Avalanche Current (Note 1) 45 A
EAR Repetitive Avalanche Energy (Note 1) 22 mJ
dv/dt Peak Diode Recovery dv/dt (Note 3) 4.5 V/ns
PD Power Dissipation (TC = 25°C)
- Derate above 25°C
220 66 W
1.47
W/°C
TJ, TSTG Operating and Storage Temperature Range -55 to +175 °C
TL Maximum lead temperature for soldering purposes,
1/8" from case for 5 seconds
300 °C
* Drain current limited by maximum junction temperature
Notes:
1. Repetitive Rating : Pulse width limited by maximum junction temperature
2. L = 0.74mH, IAS = 45A, VDD = 50V, RG = 25 , Starting TJ = 25°C
3. ISD 45A, di/dt 200A/s, VDD BVDSS, Starting TJ = 25°C
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationFQP45N15V2
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)150V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C45A
Rds On (Max) @ Id, Vgs40 mOhm @ 22.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 3030pF @ 25V
Power - Max220W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs94nC @ 10V