FQPF12N60CT
MOSFET N-CH/600V/12A QFET C-Series
product image
FQPF12N60CT Picture
SeekIC No. : 00162400 Detail
FQPF12N60CT: MOSFET N-CH/600V/12A QFET C-Series
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQPF12N60CT
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 12 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.53 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220F Packaging : Tube
Packaging : Tube
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Package / Case : TO-220F
Continuous Drain Current : 12 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.53 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationFQPF12N60CT
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C12A
Rds On (Max) @ Id, Vgs650 mOhm @ 6A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2290pF @ 25V
Power - Max51W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs63nC @ 10V