FQPF16N25C
MOSFET N-CH/250V /16A/QFET
product image
FQPF16N25C Picture
SeekIC No. : 00148091 Detail
FQPF16N25C: MOSFET N-CH/250V /16A/QFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQPF16N25C
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 250 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 15.6 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.27 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220F Packaging : Tube
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 250 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Package / Case : TO-220F
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.27 Ohms
Continuous Drain Current : 15.6 A
Features:
• 15.6A, 250V, RDS(on) = 0.27Ω @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical  41 nC)
• Low Crss ( typical  68 pF)
•Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
Specifications
Symbol
Parameter
FQP16N25C
FQPF16N25C
Units
VDSS
Drain-Source Voltage
250
V
ID
Drain Current - Continuous (TC = 25°C)
                      - Continuous (TC  = 100°C)
A
9.8
A
IDM
Drain Current - Pulsed                (Note 1)
VGSS
Gate-Source Voltage
± 30
V
EAS
Single Pulsed Avalanche Energy (Note 2)
410
mJ
IAR
Avalanche Current                      (Note 1)
EAR
Repetitive Avalanche Energy      (Note 1)
mJ
dv/dt
Peak Diode Recovery dv/dt         (Note 3)
V/ns
PD
Power Dissipation (TC = 25°C)
- Derate above 25°C
139
W
1.11
W/
TJ, TSTG
Operating and Storage Temperature Range
-55 to +150
°C
TL
Maximum lead temperature for soldering purposes,1/8" from case for 5 seconds
°C
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationFQPF16N25C
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C15.6A
Rds On (Max) @ Id, Vgs270 mOhm @ 7.8A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1080pF @ 25V
Power - Max43W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs53.5nC @ 10V