FZ300R12KE3G
IGBT Modules 1200V 300A SINGLE
product image
FZ300R12KE3G Picture
SeekIC No. : 00141734 Detail
FZ300R12KE3G: IGBT Modules 1200V 300A SINGLE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FZ300R12KE3G
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~6
  • 6~10
Quick Details
Product : IGBT Silicon Modules Configuration : Single
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.7 V
Continuous Collector Current at 25 C : 480 A Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA
Power Dissipation : 1450 W Maximum Operating Temperature : + 125 C
Package / Case : EUPEC
Description
Packaging :
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.7 V
Product : IGBT Silicon Modules
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Configuration : Single
Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA
Power Dissipation : 1450 W
Continuous Collector Current at 25 C : 480 A