FZ300R12KE3GS
IGBT Transistors 1200V 300A SINGLE
product image
FZ300R12KE3GS Picture
SeekIC No. : 00143149 Detail
FZ300R12KE3GS: IGBT Transistors 1200V 300A SINGLE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FZ300R12KE3GS
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.7 V Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA
Power Dissipation : 1450 W Package / Case : IS5a ( 62 mm )
Description
Maximum Gate Emitter Voltage :
Continuous Collector Current at 25 C :
Configuration :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max :
Maximum Operating Temperature :
Packaging :
Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.7 V
Power Dissipation : 1450 W
Package / Case : IS5a ( 62 mm )