FZ800R33KF2C
IGBT Modules 3300V 800A SINGLE
product image
FZ800R33KF2C Picture
SeekIC No. : 00141867 Detail
FZ800R33KF2C: IGBT Modules 3300V 800A SINGLE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FZ800R33KF2C
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~2
  • 2~3
  • 3~5
  • 5~10
Quick Details
Product : IGBT Silicon Modules Configuration : Single
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 3300 V Collector-Emitter Saturation Voltage : 3.4 V
Continuous Collector Current at 25 C : 1300 A Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA
Power Dissipation : 9.6 KW Maximum Operating Temperature : + 125 C
Package / Case : IHM
Description
Packaging :
Product : IGBT Silicon Modules
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Configuration : Single
Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA
Continuous Collector Current at 25 C : 1300 A
Package / Case : IHM
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 3300 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 3.4 V