G2A-432AN-US-DC12
General Purpose / Industrial Relays RELAY
product image
G2A-432AN-US-DC12 Picture
SeekIC No. : 002565543 Detail
G2A-432AN-US-DC12: General Purpose / Industrial Relays RELAY
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G2A-432AN-US-DC12
Mfg:
Omron Industrial
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Contact Current Rating : 3 A Switching Voltage : 250 VAC, 125 VDC
Description
Coil Voltage :
Coil Resistance :
Coil Current :
Contact Form :
Mounting Style :
Contact Material :
Contact Current Rating : 3 A
Switching Voltage : 250 VAC, 125 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationG2A-432AN-US-DC12
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeSocket
Termination StyleSocketable
Circuit4PDT (4 Form C)
Contact Rating @ Voltage0.5A @ 24VDC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1.2 VDC
Control On Voltage (Max)9.6 VDC
Coil Current88mA