G3CN-DX02P1-DC3-28
Solid State Relays SOLID STATE RELAY
product image
G3CN-DX02P1-DC3-28 Picture
SeekIC No. : 0090804 Detail
G3CN-DX02P1-DC3-28: Solid State Relays SOLID STATE RELAY
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G3CN-DX02P1-DC3-28
Mfg:
Omron Industrial
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product Type : PCB Mount Mounting Style : Through Hole
Control Voltage Range : 3 VDC to 28 VDC Load Voltage Rating : 3 VDC to 52.8 VDC
Load Current Rating : 2 A Contact Form : 1 Form A (SPST-NO)
Description
Output Device :
Package / Case :
Product Type : PCB Mount
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO)
Mounting Style : Through Hole
Load Current Rating : 2 A
Control Voltage Range : 3 VDC to 28 VDC
Load Voltage Rating : 3 VDC to 52.8 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationG3CN-DX02P1-DC3-28
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Package / CaseModule
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Load Current2A
Voltage - Input3 ~ 28VDC
Voltage - Load3 ~ 52.8V