G5A-234P-DC12
Low Signal Relays - PCB STD DPDT SEALD 12VDC
product image
G5A-234P-DC12 Picture
SeekIC No. : 002572190 Detail
G5A-234P-DC12: Low Signal Relays - PCB STD DPDT SEALD 12VDC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G5A-234P-DC12
Mfg:
Omron Electronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM) Contact Current Rating : 1 A
Coil Voltage : 9 VDC Maximum Switching Current : 1 A
Coil Current : 16.7 mA Coil Type : Non-Latching
Power Consumption : 200 mW Termination Style : Solder Pin
Description
Isolation :
Insertion Loss :
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM)
Power Consumption : 200 mW
Contact Current Rating : 1 A
Maximum Switching Current : 1 A
Coil Type : Non-Latching
Coil Voltage : 9 VDC
Termination Style : Solder Pin
Coil Current : 16.7 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationG5A-234P-DC12
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage1A @ 30VDC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1.2 VDC
Control On Voltage (Max)8.4 VDC
Coil Current16.7mA