G5LE-14-7DC12
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
product image
G5LE-14-7DC12 Picture
SeekIC No. : 003827895 Detail
G5LE-14-7DC12: RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G5LE-14-7DC12
  • Qty
  • 0~25
Coil Current: 33.3mA Coil Voltage: 12VDC
Contact Form: SPDT (1 Form C) Contact Rating (Current): 10A
Switching Voltage: 250VAC, 125VDC - Max Package / Case : TQFN-56
Turn On Voltage (Max): 9 VDC Turn Off Voltage (Min): 1.2 VDC
Features: Insulation - Class B, Sealed - Fully Mounting Type: Through Hole
Coil Type: Non Latching
Coil Voltage: 12VDC
Contact Form: SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current): 10A
Turn Off Voltage (Min): 1.2 VDC
Packaging: Bulk
Turn On Voltage (Max): 9 VDC
Coil Current: 33.3mA
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Series: G5LE
Switching Voltage: 250VAC, 125VDC - Max