G5V-1-DC24
Low Signal Relays - PCB Thru-hole Hi-Sens SPDT 24DC 150mW Seal
product image
G5V-1-DC24 Picture
SeekIC No. : 002568733 Detail
G5V-1-DC24: Low Signal Relays - PCB Thru-hole Hi-Sens SPDT 24DC 150mW Seal
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G5V-1-DC24
Quick Details
Contact Form : 1 Form C (SPDT-BM) Contact Current Rating : 2 A
Coil Voltage : 24 VDC Maximum Switching Current : 2 A
Coil Current : 6.25 mA Coil Type : Non-Latching
Power Consumption : 150 mW Termination Style : Solder Pin
Insertion Loss :
Contact Current Rating : 2 A
Maximum Switching Current : 2 A
Coil Type : Non-Latching
Coil Voltage : 24 VDC
Termination Style : Solder Pin
Power Consumption : 150 mW
Contact Form : 1 Form C (SPDT-BM)
Coil Current : 6.25 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationG5V-1-DC24
Termination StylePC Pin
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage1A @ 24VDC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2.4 VDC
Control On Voltage (Max)19.2 VDC
Coil Current6.3mA