G6B-1184P-USDC24
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 24V
product image
G6B-1184P-USDC24 Picture
SeekIC No. : 003829466 Detail
G6B-1184P-USDC24: RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 24V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G6B-1184P-USDC24
Quick Details
Series: G6B Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 8.3mA Coil Voltage: 24VDC
Contact Form: SPST-NO (1 Form A) Contact Rating (Current): 8A
Switching Voltage: 380VAC, 125VDC - Max Package / Case : TQFN-56
Turn On Voltage (Max): 16.8 VDC Turn Off Voltage (Min): 2.4 VDC
Features: Sealed - Fully Mounting Type: Through Hole
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Contact Form: SPST-NO (1 Form A)
Features: Sealed - Fully
Packaging: Bulk
Coil Voltage: 24VDC
Turn On Voltage (Max): 16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min): 2.4 VDC
Coil Current: 8.3mA
Contact Rating (Current): 8A
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Switching Voltage: 380VAC, 125VDC - Max