G6B-47BND-DC24
General Purpose / Industrial Relays Relay Terminal Block L.L.
product image
G6B-47BND-DC24 Picture
SeekIC No. : 002560192 Detail
G6B-47BND-DC24: General Purpose / Industrial Relays Relay Terminal Block L.L.
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G6B-47BND-DC24
Mfg:
Omron Electronics
  • Qty
  • 0~6
  • 6~25
Description
Contact Form :
Contact Current Rating :
Coil Voltage :
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Mounting Style :
Contact Material :
Parameters:
Technical/Catalog InformationG6B-47BND-DC24
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Circuit4PST (4 Form A)
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2.4 VDC
Control On Voltage (Max)19.2 VDC
Coil Current10.7mA