G6C-2117P-US-DC12
General Purpose / Industrial Relays Power PCB Relay Unsealed SPDT 12Dc
product image
G6C-2117P-US-DC12 Picture
SeekIC No. : 002549388 Detail
G6C-2117P-US-DC12: General Purpose / Industrial Relays Power PCB Relay Unsealed SPDT 12Dc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G6C-2117P-US-DC12
Quick Details
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO), 1 Form B (SPST-NC) Coil Voltage : 12 VDC
Coil Resistance : 720 Ohms Coil Current : 16.7 mA
Mounting Style : SMD/SMT Contact Material : Silver Alloy
Description
Contact Current Rating :
Switching Voltage :
Contact Material : Silver Alloy
Mounting Style : SMD/SMT
Coil Voltage : 12 VDC
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO), 1 Form B (SPST-NC)
Coil Resistance : 720 Ohms
Coil Current : 16.7 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationG6C-2117P-US-DC12
Termination StylePC Pin
CircuitDPST-NO/NC (1 Form A and B)
Contact Rating @ Voltage8A @ 250VAC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1.2 VDC
Control On Voltage (Max)8.4 VDC
Coil Current16.7mA