G6D-1A-ASI-NPDC24
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V
product image
G6D-1A-ASI-NPDC24 Picture
SeekIC No. : 003828385 Detail
G6D-1A-ASI-NPDC24: RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G6D-1A-ASI-NPDC24
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: G6D-ASI Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 8.3mA Coil Voltage: 24VDC
Contact Form: SPST-NO (1 Form A) Contact Rating (Current): 5A
Switching Voltage: 250VAC, 30VDC - Max Turn On Voltage (Max): 16.8 VDC
Package / Case : TQFN-56 Turn Off Voltage (Min): 2.4 VDC
Features: Sealed - Fully Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Contact Form: SPST-NO (1 Form A)
Features: Sealed - Fully
Packaging: Bulk
Contact Rating (Current): 5A
Coil Voltage: 24VDC
Turn On Voltage (Max): 16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min): 2.4 VDC
Coil Current: 8.3mA
Switching Voltage: 250VAC, 30VDC - Max
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Series: G6D-ASI
Parameters:
Technical/Catalog InformationG6D-1A-ASI-NPDC24
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names G6D 1A ASI NPDC24