G6H-2-DC48
Low Signal Relays - PCB NL DPDT LO PROF 48DC
product image
G6H-2-DC48 Picture
SeekIC No. : 002569063 Detail
G6H-2-DC48: Low Signal Relays - PCB NL DPDT LO PROF 48DC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G6H-2-DC48
Mfg:
Omron Electronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM) Coil Voltage : 48 VDC
Maximum Switching Current : 1 A Coil Current : 6.3 mA
Coil Type : Non-Latching Power Consumption : 300 mW
Termination Style : Solder Pin
Description
Contact Current Rating :
Isolation :
Insertion Loss :
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM)
Maximum Switching Current : 1 A
Coil Type : Non-Latching
Power Consumption : 300 mW
Termination Style : Solder Pin
Coil Current : 6.3 mA
Coil Voltage : 48 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationG6H-2-DC48
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeTelecom
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage1A @ 30VDC
Coil Voltage48VDC
Control Off Voltage (Min)4.8 VDC
Control On Voltage (Max)36 VDC
Coil Current6.3mA