G6L-1P-DC24
Low Signal Relays - PCB 1 AMP 24VDC SPST Through Hole
product image
G6L-1P-DC24 Picture
SeekIC No. : 002568511 Detail
G6L-1P-DC24: Low Signal Relays - PCB 1 AMP 24VDC SPST Through Hole
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G6L-1P-DC24
Mfg:
Omron Electronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO) Contact Current Rating : 1 A
Coil Voltage : 24 VDC Maximum Switching Current : 1 A
Coil Current : 9.6 mA Coil Type : Non-Latching
Power Consumption : 230 mW Termination Style : Solder Pin
Description
Isolation :
Insertion Loss :
Contact Current Rating : 1 A
Maximum Switching Current : 1 A
Coil Type : Non-Latching
Coil Voltage : 24 VDC
Coil Current : 9.6 mA
Power Consumption : 230 mW
Termination Style : Solder Pin
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO)
Parameters:
Technical/Catalog InformationG6L-1P-DC24
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeTelecom
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage1A @ 24VDC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2.4 VDC
Control On Voltage (Max)18 VDC
Coil Current9.6mA