G7L-2A-B-CB-AC24
RELAY PWR DPST 25A 24VAC
product image
G7L-2A-B-CB-AC24 Picture
SeekIC No. : 004346871 Detail
G7L-2A-B-CB-AC24: RELAY PWR DPST 25A 24VAC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G7L-2A-B-CB-AC24
Mfg:
Omron Electronic Components
  • Qty
  • 1~1
Parameters:
Technical/Catalog InformationG7L-2A-B-CB-AC24
VendorOmron Electronic Components
CategoryRelays, I/O Modules
Relay TypeNon Latching- Standard
Mounting TypeBracket
Termination StyleScrew Terminal
CircuitDPST-NO
Contact Rating @ Voltage25A @ 250VAC
Control Voltage24.000 VAC [Typ]
Coil Current71.00 mA [Nom]
Coil Resistance303.00 Ohms [Typ]
Control Off Voltage3.600 VAC [Min]
Control On Voltage18.00 VAC [Max]
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names G7L 2A B CB AC24