G7L-2A-P-CB-AC100/120
General Purpose / Industrial Relays RELAY
product image
G7L-2A-P-CB-AC100/120 Picture
SeekIC No. : 002555201 Detail
G7L-2A-P-CB-AC100/120: General Purpose / Industrial Relays RELAY
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G7L-2A-P-CB-AC100/120
Mfg:
Omron Industrial
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 2 Form A (DPST-NO) Coil Voltage : 100 VAC / 120 VAC
Contact Material : Silver
Description
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Mounting Style :
Contact Current Rating :
Contact Material : Silver
Contact Form : 2 Form A (DPST-NO)
Coil Voltage : 100 VAC / 120 VAC
Parameters:
Technical/Catalog InformationG7L-2A-P-CB-AC100/120
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitDPST (2 Form A)
Contact Rating @ Voltage20A @ 220VAC
Coil Voltage120VAC
Control Off Voltage (Min)18 VAC
Control On Voltage (Max)75 VAC
Coil Current20.4mA
Coil TypeStandard
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names G7L 2A P CB AC100 120