G7L-2A-P-CB-AC24
General Purpose / Industrial Relays RELAY
product image
G7L-2A-P-CB-AC24 Picture
SeekIC No. : 002554241 Detail
G7L-2A-P-CB-AC24: General Purpose / Industrial Relays RELAY
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G7L-2A-P-CB-AC24
Quick Details
Contact Form : 2 Form A (DPST-NO) Coil Voltage : 24 VAC
Switching Voltage :
Mounting Style :
Contact Current Rating :
Coil Voltage : 24 VAC
Parameters:
Technical/Catalog InformationG7L-2A-P-CB-AC24
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitDPST (2 Form A)
Contact Rating @ Voltage20A @ 220VAC
Coil Voltage24VAC
Control Off Voltage (Min)3.6 VAC
Control On Voltage (Max)18 VAC
Coil Current71mA
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names G7L 2A P CB AC24