G7L-2A-P-CB-DC24
General Purpose / Industrial Relays DPST 24VDC PCB N/O
product image
G7L-2A-P-CB-DC24 Picture
SeekIC No. : 002547768 Detail
G7L-2A-P-CB-DC24: General Purpose / Industrial Relays DPST 24VDC PCB N/O
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G7L-2A-P-CB-DC24
Quick Details
Contact Form : 2 Form A (DPST-NO) Contact Current Rating : 25 A
Coil Voltage : 24 VDC Coil Resistance : 303 Ohms
Coil Current : 20 A Mounting Style : Panel
Switching Voltage :
Coil Voltage : 24 VDC
Contact Current Rating : 25 A
Mounting Style : Panel
Contact Material : Silver
Contact Form : 2 Form A (DPST-NO)
Coil Resistance : 303 Ohms
Coil Current : 20 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationG7L-2A-P-CB-DC24
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitDPST (2 Form A)
Contact Rating @ Voltage20A @ 220VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)3.6 VDC
Control On Voltage (Max)18 VDC
Coil Current79mA
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names G7L 2A P CB DC24