G7L-2A-T-J-CB-AC100/120
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 120V
product image
G7L-2A-T-J-CB-AC100/120 Picture
SeekIC No. : 003830085 Detail
G7L-2A-T-J-CB-AC100/120: RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 120V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G7L-2A-T-J-CB-AC100/120
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: G7L Manufacturer: Omron Electronics Inc-IA Div
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 20.4mA Coil Voltage: 120VAC
Contact Form: DPST (2 Form A) Contact Rating (Current): 25A
Switching Voltage: 250VAC - Max Package / Case : TQFN-56
Turn On Voltage (Max): 75 VAC Turn Off Voltage (Min): 18 VAC
Features: Insulation - Class B, Test Button Mounting Type: Chassis Mount
Termination Style: Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Packaging: Bulk
Mounting Type: Chassis Mount
Contact Form: DPST (2 Form A)
Switching Voltage: 250VAC - Max
Contact Rating (Current): 25A
Coil Voltage: 120VAC
Manufacturer: Omron Electronics Inc-IA Div
Series: G7L
Coil Current: 20.4mA
Turn On Voltage (Max): 75 VAC
Turn Off Voltage (Min): 18 VAC
Features: Insulation - Class B, Test Button
Parameters:
Technical/Catalog InformationG7L-2A-T-J-CB-AC100/120
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
CircuitDPST (2 Form A)
Contact Rating @ Voltage25A @ 220VAC
Coil Voltage120VAC
Control Off Voltage (Min)18 VAC
Control On Voltage (Max)75 VAC
Coil Current20.4mA
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names G7L 2A T J CB AC100 120