G7L-2A-T-J-CB-DC24
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 24V
product image
G7L-2A-T-J-CB-DC24 Picture
SeekIC No. : 003829887 Detail
G7L-2A-T-J-CB-DC24: RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 24V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G7L-2A-T-J-CB-DC24
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: G7L Manufacturer: Omron Electronics Inc-IA Div
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 79mA Coil Voltage: 24VDC
Contact Form: DPST (2 Form A) Contact Rating (Current): 25A
Switching Voltage: 250VAC - Max Package / Case : TQFN-56
Turn On Voltage (Max): 18 VDC Turn Off Voltage (Min): 3.6 VDC
Features: Insulation - Class B, Test Button Mounting Type: Chassis Mount
Termination Style: Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Packaging: Bulk
Coil Voltage: 24VDC
Turn On Voltage (Max): 18 VDC
Mounting Type: Chassis Mount
Contact Form: DPST (2 Form A)
Turn Off Voltage (Min): 3.6 VDC
Switching Voltage: 250VAC - Max
Contact Rating (Current): 25A
Manufacturer: Omron Electronics Inc-IA Div
Series: G7L
Features: Insulation - Class B, Test Button
Coil Current: 79mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationG7L-2A-T-J-CB-DC24
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
CircuitDPST (2 Form A)
Contact Rating @ Voltage25A @ 220VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)3.6 VDC
Control On Voltage (Max)18 VDC
Coil Current79mA
Coil TypeStandard
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names G7L 2A T J CB DC24
G7L2ATJCBDC24
G7L 2A T J CBDC24 ND