G7SA-3A3B-DC24
RELAY SAFETY 6PST 6A 24V
product image
G7SA-3A3B-DC24 Picture
SeekIC No. : 003829338 Detail
G7SA-3A3B-DC24: RELAY SAFETY 6PST 6A 24V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G7SA-3A3B-DC24
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: G7SA Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Relay Type: Safety Coil Type: Non Latching
Coil Current: 20.8mA Coil Voltage: 24VDC
Contact Form: 6PST (3 Form A, 3 Form B) Contact Rating (Current): 6A
Switching Voltage: 250VAC, 125VDC - Max Package / Case : TQFN-56
Turn On Voltage (Max): 18 VDC Turn Off Voltage (Min): 2.4 VDC
Features: Sealed - Flux Protection Mounting Type: Socketable
Termination Style: Plug In
Description
Coil Type: Non Latching
Packaging: Bulk
Coil Voltage: 24VDC
Turn Off Voltage (Min): 2.4 VDC
Turn On Voltage (Max): 18 VDC
Mounting Type: Socketable
Features: Sealed - Flux Protection
Contact Rating (Current): 6A
Termination Style: Plug In
Relay Type: Safety
Contact Form: 6PST (3 Form A, 3 Form B)
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Switching Voltage: 250VAC, 125VDC - Max
Coil Current: 20.8mA