G8JN-1C6T-F-DC12
General Purpose / Industrial Relays SPDT 12V 35/20A WthrProof Metal Brkt
product image
G8JN-1C6T-F-DC12 Picture
SeekIC No. : 002547956 Detail
G8JN-1C6T-F-DC12: General Purpose / Industrial Relays SPDT 12V 35/20A WthrProof Metal Brkt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G8JN-1C6T-F-DC12
Mfg:
Omron Electronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 1 Form C (SPDT-BM) Coil Voltage : 12 VDC
Coil Resistance : 680 Ohms Coil Current : 40 A
Mounting Style : Plug In
Description
Contact Current Rating :
Switching Voltage :
Contact Material :
Contact Form : 1 Form C (SPDT-BM)
Coil Voltage : 12 VDC
Mounting Style : Plug In
Coil Current : 40 A
Coil Resistance : 680 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationG8JN-1C6T-F-DC12
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeAutomotive
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage35A @ 12VDC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1 VDC
Control On Voltage (Max)8 VDC
Coil Current162mA