G8JN-1A6T-F-R-DC12
RELAY AUTOMOTIVE SPST 35A 12V
product image
G8JN-1A6T-F-R-DC12 Picture
SeekIC No. : 003830036 Detail
G8JN-1A6T-F-R-DC12: RELAY AUTOMOTIVE SPST 35A 12V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G8JN-1A6T-F-R-DC12
Quick Details
Series: G8JN Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Relay Type: Automotive Coil Type: Non Latching
Coil Current: - Coil Voltage: 12VDC
Contact Form: SPST-NO (1 Form A) Contact Rating (Current): 35A
Switching Voltage: 16VDC - Max Turn On Voltage (Max): 8 VDC
Package / Case : TQFN-56 Turn Off Voltage (Min): 1 VDC
Features: Resistor Mounting Type: Chassis Mount
Termination Style: Plug In, QC - 0.250" (6.3mm)
Description
Coil Type: Non Latching
Coil Voltage: 12VDC
Contact Form: SPST-NO (1 Form A)
Packaging: Bulk
Coil Current: -
Relay Type: Automotive
Features: Resistor
Mounting Type: Chassis Mount
Turn On Voltage (Max): 8 VDC
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Switching Voltage: 16VDC - Max
Turn Off Voltage (Min): 1 VDC
Contact Rating (Current): 35A