G8JN-1C7T-D-DC12
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 35A 12V
product image
G8JN-1C7T-D-DC12 Picture
SeekIC No. : 003828379 Detail
G8JN-1C7T-D-DC12: RELAY AUTOMOTIVE SPDT 35A 12V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G8JN-1C7T-D-DC12
Quick Details
Series: G8JN Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Relay Type: Automotive Coil Type: Non Latching
Coil Current: - Coil Voltage: 12VDC
Contact Form: SPDT (1 Form C) Contact Rating (Current): 35A
Switching Voltage: 16VDC - Max Package / Case : TQFN-56
Turn On Voltage (Max): 8 VDC Turn Off Voltage (Min): 1 VDC
Features: Diode Mounting Type: Socketable
Termination Style: Plug In, QC - 0.250" (6.3mm)
Description
Coil Type: Non Latching
Coil Voltage: 12VDC
Contact Form: SPDT (1 Form C)
Packaging: Bulk
Coil Current: -
Relay Type: Automotive
Mounting Type: Socketable
Features: Diode
Turn On Voltage (Max): 8 VDC
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Switching Voltage: 16VDC - Max
Turn Off Voltage (Min): 1 VDC
Contact Rating (Current): 35A