G8P-1C4-DC48
RELAY PCB PWR SPDT 20A 48VDC
product image
G8P-1C4-DC48 Picture
SeekIC No. : 004346957 Detail
G8P-1C4-DC48: RELAY PCB PWR SPDT 20A 48VDC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G8P-1C4-DC48
Mfg:
Omron Electronics Inc-ECB Div
  • Qty
  • 1~50
Parameters:
Technical/Catalog InformationG8P-1C4-DC48
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage20A @ 250VAC
Coil Voltage48VDC
Control Off Voltage (Min)4.8 VDC
Control On Voltage (Max)36 VDC
Coil Current19mA