G8P-1C4-FD-DC24
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
product image
G8P-1C4-FD-DC24 Picture
SeekIC No. : 003827893 Detail
G8P-1C4-FD-DC24: RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G8P-1C4-FD-DC24
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: G8P Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 36mA Coil Voltage: 24VDC
Contact Form: SPDT (1 Form C) Contact Rating (Current): 10A
Switching Voltage: 250VAC, 28VDC - Max Package / Case : TQFN-56
Turn On Voltage (Max): 18 VDC Turn Off Voltage (Min): 2.4 VDC
Features: Insulation - Class B, Sealed - Fully Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Contact Form: SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current): 10A
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Packaging: Bulk
Coil Voltage: 24VDC
Turn Off Voltage (Min): 2.4 VDC
Turn On Voltage (Max): 18 VDC
Coil Current: 36mA
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Features: Insulation - Class B, Sealed - Fully
Series: G8P
Switching Voltage: 250VAC, 28VDC - Max
Parameters:
Technical/Catalog InformationG8P-1C4-FD-DC24
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage10A @ 250VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2.4 VDC
Control On Voltage (Max)18 VDC
Coil Current36mA