GBJ1001-F
Bridge Rectifiers 10A 100V
product image
GBJ1001-F Picture
SeekIC No. : 00133753 Detail
GBJ1001-F: Bridge Rectifiers 10A 100V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GBJ1001-F
Mfg:
Diodes Inc.
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 100 V
Maximum RMS Reverse Voltage : 70 V Max Surge Current : 170 A
Forward Voltage Drop : 1.05 V Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Maximum Operating Temperature : + 150 C Length : 30.3 mm
Width : 4.8 mm Height : 24.5 mm
Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Peak Reverse Voltage : 100 V
Maximum RMS Reverse Voltage : 70 V
Forward Voltage Drop : 1.05 V
Length : 30.3 mm
Max Surge Current : 170 A
Width : 4.8 mm
Height : 24.5 mm
Package / Case : GBJ
Parameters:
Technical/Catalog InformationGBJ1001-F
VendorDiodes Inc
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)10A
Voltage - Peak Reverse (Max)100V