GBJ15005-F
Bridge Rectifiers 15A 50V
product image
GBJ15005-F Picture
SeekIC No. : 00133768 Detail
GBJ15005-F: Bridge Rectifiers 15A 50V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GBJ15005-F
Mfg:
Diodes Inc.
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 50 V
Maximum RMS Reverse Voltage : 35 V Max Surge Current : 240 A
Forward Voltage Drop : 1.05 V Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Maximum Operating Temperature : + 150 C Length : 30.3 mm
Width : 4.8 mm Height : 24.5 mm
Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Forward Voltage Drop : 1.05 V
Peak Reverse Voltage : 50 V
Maximum RMS Reverse Voltage : 35 V
Length : 30.3 mm
Max Surge Current : 240 A
Width : 4.8 mm
Height : 24.5 mm
Package / Case : GBJ
Parameters:
Technical/Catalog InformationGBJ15005-F
VendorDiodes Inc
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)15A
Voltage - Peak Reverse (Max)50V