GBJ15005
Bridge Rectifiers 15A 50V
product image
GBJ15005 Picture
SeekIC No. : 00135880 Detail
GBJ15005: Bridge Rectifiers 15A 50V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GBJ15005
Mfg:
Diodes Inc.
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 50 V
Maximum RMS Reverse Voltage : 35 V Max Surge Current : 240 A
Forward Voltage Drop : 1.05 V Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Maximum Operating Temperature : + 150 C Length : 30.3 mm
Width : 4.8 mm Height : 24.5 mm
Mounting Style : Through Hole Package / Case : GBJ
Packaging : Tube
Description
Forward Continuous Current :
Power Dissipation :
Product : Single Phase Bridge
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Forward Voltage Drop : 1.05 V
Peak Reverse Voltage : 50 V
Maximum RMS Reverse Voltage : 35 V
Length : 30.3 mm
Max Surge Current : 240 A
Width : 4.8 mm
Height : 24.5 mm
Package / Case : GBJ
Features:
·Rating to 1000V PRV
·Ideal for printed circuit board
·Low forward voltage drop, high current capability.
·Reliable low cost construction utilizing molded plastic
·technique results in inexpensive product
Specifications
Part Number GBJ15005
Total Capacitance CT (pF) 60
Max Average Rectified Current IO (A) 15
Peak Repetitive Reverse Voltage VRRM (V) 50
Peak Forward Surge Current IFSM (A) 240
Forward Voltage Drop VF (V) 1.05
Max Reverse Current IR (µA) 10
Parameters:
Technical/Catalog InformationGBJ15005
VendorDiodes Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Single Phase
Package / CaseGBJ
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)15A
Voltage - Peak Reverse (Max)50V