GBJ2006-F
Bridge Rectifiers 20A 600V
product image
GBJ2006-F Picture
SeekIC No. : 00133049 Detail
GBJ2006-F: Bridge Rectifiers 20A 600V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GBJ2006-F
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 600 V
Maximum RMS Reverse Voltage : 420 V Max Surge Current : 240 A
Forward Voltage Drop : 1.05 V Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Maximum Operating Temperature : + 150 C Length : 30.3 mm
Width : 4.8 mm Height : 24.5 mm
Product : Single Phase Bridge
Peak Reverse Voltage : 600 V
Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Maximum RMS Reverse Voltage : 420 V
Forward Voltage Drop : 1.05 V
Length : 30.3 mm
Max Surge Current : 240 A
Width : 4.8 mm
Height : 24.5 mm
Package / Case : GBJ
Parameters:
Technical/Catalog InformationGBJ2006-F
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)20A
Voltage - Peak Reverse (Max)600V