GBJ25005
Bridge Rectifiers 25A 50V
product image
GBJ25005 Picture
SeekIC No. : 00135863 Detail
GBJ25005: Bridge Rectifiers 25A 50V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GBJ25005
Mfg:
Diodes Inc.
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 50 V
Maximum RMS Reverse Voltage : 35 V Max Surge Current : 350 A
Forward Voltage Drop : 1.05 V Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Maximum Operating Temperature : + 150 C Length : 30.3 mm
Width : 4.8 mm Height : 24.5 mm
Mounting Style : Through Hole Package / Case : GBJ
Packaging : Tube
Description
Forward Continuous Current :
Power Dissipation :
Product : Single Phase Bridge
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Forward Voltage Drop : 1.05 V
Peak Reverse Voltage : 50 V
Maximum RMS Reverse Voltage : 35 V
Max Surge Current : 350 A
Length : 30.3 mm
Width : 4.8 mm
Height : 24.5 mm
Package / Case : GBJ
Features:
· Glass Passivated Die Construction
· High Case Dielectric Strength of 1500VRMS
· Low Reverse Leakage Current
· Surge Overload Rating to 350A Peak
· Ideal for Printed Circuit Board Applications
· Plastic Material - UL Flammability Classification 94V-0
· UL Listed Under Recognized Component Index, File Number E94661
Specifications
Characteristic
Symbol
GBJ
GBJ
UNIT
Peak Repetitive Reverse Voltage
Working Peak Reverse Voltage
DC Blocking Voltage
VRRM
VRWM
VR
50
V
RMS Reverse Voltage
VR(RMS)
35
V
Average Forward Rectified Output Current
(Note 1) @ TC = 100°C
IO
25
A
Non-Repetitive Peak Forward Surge Current 8.3 ms
single half sine-wave superimposed on rated load
(JEDEC Method)
IFSM
350
A
Forward Voltage (per element) @ IF = 12.5A
VFM
1.05
Peak Reverse Current @TC = 25°C
at Rated DC Blocking Voltage @ TC = 125°C
IR
10
I2t Rating for Fusing (t < 8.3ms) (Note 1)
I2t
510
A2s
Typical Junction Capacitance (per element) (Note 2)
Cj
85
pF
Typical Thermal Resistance Junction to Case (Note 3)
RJC
0.6
°C / W
Operating and Storage Temperature Range
Tj, TSTG
-65 to +150
°C
Part Number GBJ25005
Total Capacitance CT (pF) 85
Max Average Rectified Current IO (A) 25
Peak Repetitive Reverse Voltage VRRM (V) 50
Peak Forward Surge Current IFSM (A) 350
Forward Voltage Drop VF (V) 1.05
Max Reverse Current IR (µA) 10
Parameters:
Technical/Catalog InformationGBJ25005
VendorDiodes Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Single Phase
Package / CaseGBJ
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)25A
Voltage - Peak Reverse (Max)50V