GEC50DRTN-S93
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD
product image
GEC50DRTN-S93 Picture
SeekIC No. : 003029253 Detail
GEC50DRTN-S93: CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GEC50DRTN-S93
  • Qty
  • 0~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Card Type: Non Specified - Dual Edge Gender: Female
Number of Positions/Bay/Row: 50 Number of Positions: 100
Gate-Emitter Leakage Current : 0.4 uA Card Thickness: 0.093" (2.36mm)
Number of Rows: 2 Pitch: 0.100" (2.54mm)
Features: - Mounting Type: Through Hole
Termination: Solder Contact Material: Phosphor Bronze
Contact Finish: Tin Contact Finish Thickness: 100µin (2.54µm)
Contact Type: Full Bellows Color: Black
Packaging: Tray
Description
Gender: Female
Number of Rows: 2
Pitch: 0.100" (2.54mm)
Features: -
Mounting Type: Through Hole
Termination: Solder
Contact Material: Phosphor Bronze
Color: Black
Flange Feature: -
Card Type: Non Specified - Dual Edge
Packaging: Tray
Series: -
Number of Positions: 100
Card Thickness: 0.093" (2.36mm)
Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Contact Type: Full Bellows
Number of Positions/Bay/Row: 50
Contact Finish Thickness: 100µin (2.54µm)
Contact Finish: Tin
Parameters:
Technical/Catalog InformationGEC50DRTN-S93
VendorSullins Connector Solutions
CategoryConnectors
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Card TypeDual Edge
Contact FinishTin
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Number of Positions 100
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
ColorBlack