GJM1555C1H110JB01D
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 0402 11pF 50Volts C0G 5%
product image
GJM1555C1H110JB01D Picture
SeekIC No. : 00865395 Detail
GJM1555C1H110JB01D: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 0402 11pF 50Volts C0G 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GJM1555C1H110JB01D
Mfg:
Murata
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 110 pF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 50 Volts Temperature Coefficient / Code : C0G (NP0)
Case Code - in : 0402 Case Code - mm : 1005
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : High Q MLCCs
Packaging : Reel
Description
Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 50 Volts
Temperature Coefficient / Code : C0G (NP0)
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Case Code - in : 0402
Case Code - mm : 1005
Capacitance : 110 pF
Product : High Q MLCCs
Parameters:
Technical/Catalog InformationGJM1555C1H110JB01D
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance11pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±5%
Package / Case0402 (1005 metric)
Temperature CoefficientC0G, NP0
PackagingCut Tape (CT)
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C