GKG50024
Trimmer / Variable Capacitors 15-50pF 100V 85 DEG
product image
GKG50024 Picture
SeekIC No. : 001106598 Detail
GKG50024: Trimmer / Variable Capacitors 15-50pF 100V 85 DEG
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GKG50024
Mfg:
Sprague Goodman
Quick Details
Capacitance Range : 50 pF Voltage Rating : 100 Volts
Operating Temperature Range : - 25 C to + 85 C Termination Style : Snap In
Product : Trimmer Capacitors - Ceramic Dielectric
Description
Tolerance :
Voltage Rating : 100 Volts
Operating Temperature Range : - 25 C to + 85 C
Capacitance Range : 50 pF
Termination Style : Snap In
Parameters:
Technical/Catalog InformationGKG50024
VendorSprague-Goodman
CategoryCapacitors
Capacitance Range15 ~ 50pF
Voltage - Rated 100V
Adjustment TypeTop Adjustment
FeaturesGeneral Purpose
Package / Case0.157" L x 0.177" W x 0.106" H (4.00mm x 4.50mm x 2.70mm)