GMR10H100C
product image
GMR10H100C Picture
SeekIC No. : 004354482 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GMR10H100C
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
·HIGH JUNCTION TEMPERATURE CAPABILITY FOR CONVERTERS LOCATED IN CONFINED ENVIRONMENT.
·LOW LEAKAGE CURRENT AT HIGH TEMPERATURE.
·LOW STATIC AND DYNAMIC LOSSES AS A RESULT OF THE SCHOTTKY BARRIER.
Specifications
Symbol Parameter Value Unit
VRRM Repetitive peak reverse voltage 100 V
IF(RMS) RMS forward current 10 A
IF(AV) Average forward
current = 0.5
TO-220AB, TO-252 TC = 165°C per diode
per device
5
A
TO-220FPAB T C = 160°C
IFSM Surge non repetitive forward current tp = 10 ms sinusoidal 180 A
IRRM Repetitive peak reverse current tp = 2 µs square F = 1kHz 1 A
Tstg Storage temperature range -65 to + 175
TJ Maximum operating junction temperature* 175
dV/dt Critical rate of rise of reverse voltage 10000 V/ µs