GMR10H150C
Features: ·HIGH JUNCTION TEMPERATURE CAPABILITY·GOOD TRADE OFF BETWEEN LEAKAGE·CURRENT AND FORWARD VOLTAGE DROP·LOW LEAKAGE CURRENTSpecifications Parameter Symbol GMR60H100CT Unit Repetitive peak reverse voltage VRRM 150 V RMS forward current IF(RMS) 10 V Average forward cur...
product image
GMR10H150C Picture
SeekIC No. : 004354484 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GMR10H150C
·HIGH JUNCTION TEMPERATURE CAPABILITY
·GOOD TRADE OFF BETWEEN LEAKAGE
·CURRENT AND FORWARD VOLTAGE DROP
Parameter Symbol GMR60H100CT Unit
Repetitive peak reverse voltage VRRM 150 V
RMS forward current IF(RMS) 10 V
Average forward current = 0.5
TO-220AB TO-263-2 TO-3P
TC = 155°C
tp = 10 ms sinusoidal
IFSM 120 A
Voltage rate of change(rated VR) dV/dt 10000 V/s
Maximum operating junction temperature* TJ 175 °C