GMR40H125C
product image
GMR40H125C Picture
SeekIC No. : 004354499 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GMR40H125C
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
The following is about the maximum ratings of GMR40H125C: (1)VRRM, maximum Repetitive peak reverse voltage: 125 V; (2)VRWM, working peak reverse voltage: 125 V; (3)VDC, maximum DC blocking voltage: 125 V; (4)IF(AV), maximum average forward rectified current: 40 A per device and 20 A per die; (5)IFSM, peak forward surge current when 8.3 ms single half sine-wave superimposed on rated load (JEDEC Method) per leg: 250 A; (6)IRRM, peak repetitive current per leg at tp=2s, 1 KHz: 2 A; (7)TJ, TSTG, operating junction and storage temperature range: -65 to +175.