GP1600FSM18
Features: High Thermal Cycling Capability 1600A Per Module Non Punch Through Silicon Isolated MMC Base with AlN SubstratesApplication High Reliability Inverters Motor Controllers Traction Drives Resonant ConvertersPinoutSpecifications Symbol Parameter Test Conditions Max. Units VCES ...
product image
GP1600FSM18 Picture
SeekIC No. : 004354902 Detail
GP1600FSM18: Features: High Thermal Cycling Capability 1600A Per Module Non Punch Through Silicon Isolated MMC Base with AlN SubstratesApplication High Reliability Inverters Motor Controllers Traction Drives Re...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GP1600FSM18
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
High Thermal Cycling Capability
1600A Per Module
Non Punch Through Silicon
Isolated MMC Base with AlN Substrates
Application
High Reliability Inverters
Motor Controllers
Traction Drives
Resonant Converters
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Symbol Parameter Test Conditions Max. Units
VCES Collector-emitter voltage VGE = 0V 1800 V
VCES Gate-emitter voltage ±20 V
IC Continuous collector current Tcase = 65°C for Tj = 125°C 1600 A
IC(PK) Peak collector current 1ms, Tcase = 110˚C 2400 A
Pmax Max. transistor power dissipation Tcase = 25˚C, Tj = 150˚C 13.9 kW
Visol Isolation voltage Commoned terminals to base plate. AC RMS, 1 min, 50Hz 4000 V