GP1600FSM12
Features: · High Thermal Cycling Capability· 1600A Per Module· Non Punch Through Silicon· Isolated MMC Base with AlN SubstratesApplication· High Reliability Inverters· Motor Controllers· Traction Drives· Resonant ConvertersSpecifications Symbol Parameter Test Conditions Max. Units ...
product image
GP1600FSM12 Picture
SeekIC No. : 004354901 Detail
GP1600FSM12: Features: · High Thermal Cycling Capability· 1600A Per Module· Non Punch Through Silicon· Isolated MMC Base with AlN SubstratesApplication· High Reliability Inverters· Motor Controllers· Traction Dr...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GP1600FSM12
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
·  High Thermal Cycling Capability
·  1600A Per Module
·  Non Punch Through Silicon
·  Isolated MMC Base with AlN Substrates
Application
· High Reliability Inverters
· Motor Controllers
· Traction Drives
· Resonant Converters
Specifications
Symbol
Parameter Test Conditions
Max.
Units
VCES
Collector-emitter voltage VGE = 0V
V
VGES
Gate-emitter voltage -
±20
V
IC
Collector current DC, Tcase = 82˚C
A
ICM
1ms, Tcase = 112˚C
A
Pmax
Maximum power dissipation Tcase = 25˚C (Transistor)
kW
Visol
Isolation voltage Commoned terminals to base plate.
AC RMS, 1 min, 50Hz
Description
The Powerline range of high power modules of GP1600FSM12 includes half bridge, chopper, dual and single switch configurations covering voltages from 600V to 3300V and currents up to 2400A.
The GP1600FSM12 is a singlel switch 1200V, n channel enhancement mode, insulated gate bipolar transistor (IGBT)module. The IGBT has a wide reverse bias safe operating area (RBSOA) ensuring reliability in demanding applications. GP1600FSM12 is optimised for traction drives and other applications requiring high thermal cycling capability or very high reliability.