GP1600FSS12
Features: n - Channel Enhancement Mode High Input Impedance Optimised For High Power High Frequency Operation Isolated Base Full 1200V Capability 1600A Per ModuleApplication High Power Switching Motor Control Inverters Traction SystemsSpecifications Symbol Parameter Conditions Min. Max. ...
product image
GP1600FSS12 Picture
SeekIC No. : 004354903 Detail
GP1600FSS12: Features: n - Channel Enhancement Mode High Input Impedance Optimised For High Power High Frequency Operation Isolated Base Full 1200V Capability 1600A Per ModuleApplication High Power Switching Mo...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GP1600FSS12
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
n - Channel
Enhancement Mode
High Input Impedance
Optimised For High Power High Frequency Operation
Isolated Base
Full 1200V Capability
1600A Per Module
Application
High Power Switching
Motor Control
Inverters
Traction Systems
Specifications
Symbol Parameter Conditions Min. Max. Units
Rth(j-c) Thermal resistance - transistor DC junction to case   11 oC/kW
Rth(j-c) Thermal resistance - diode DC junction to case   20 oC/kW
Rth(c-h)
Thermal resistance - Case to heatsink
(per module)
Mounting torque 5Nm
(with mounting grease)
  8 oC/kW
Tj Junction temperature Transistor   150 oC
Diode   125 oC
Tstg Storage temperature range   40 125 oC
  Screw torque Mounting - M6   5 Nm
Electrical connections - M4   2 Nm
Electrical connections - M8   10 Nm
Description
The GP1600FSS12 is a single switch 1200V, robust n channel enhancement mode insulated gate bipolar transistor (IGBT) module. Designed for low power loss, the GP1600FSS12 is suitable for a variety of high voltage applications in motor drives and power conversion. The high impedance gate simplifies gate drive considerations enabling operation directly from low power control circuitry.