GRM033R61A472KA01D
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 0.0047uF 10volts 10%
product image
GRM033R61A472KA01D Picture
SeekIC No. : 00811666 Detail
GRM033R61A472KA01D: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 0.0047uF 10volts 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRM033R61A472KA01D
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 4700 pF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 10 Volts Temperature Coefficient / Code : X5R
Case Code - in : 0201 Case Code - mm : 0603
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Product : General Type MLCCs
Packaging : Reel
Tolerance : 10 %
Capacitance : 4700 pF
Product : General Type MLCCs
Voltage Rating : 10 Volts
Temperature Coefficient / Code : X5R
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRM033R61A472KA01D
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance4700pF
Voltage - Rated 10V
Tolerance±10%
Package / Case0201 (0603 metric)
Temperature CoefficientX5R
PackagingCut Tape (CT)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C