GRM1555C1H360JZ01D
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 36PF 50V 5%
product image
GRM1555C1H360JZ01D Picture
SeekIC No. : 00819432 Detail
GRM1555C1H360JZ01D: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 36PF 50V 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRM1555C1H360JZ01D
Mfg:
Murata
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 36 pF Tolerance : 5 %
Description
Tolerance : 5 %
Product : General Type MLCCs
Capacitance : 36 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRM1555C1H360JZ01D
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance36pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±5%
Package / Case0402 (1005 metric)
Temperature CoefficientC0G, NP0
PackagingCut Tape (CT)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C