GRM155F51A474ZE01D
CAP CER 0.47UF 10V Y5V 0402
product image
GRM155F51A474ZE01D Picture
SeekIC No. : 002933774 Detail
GRM155F51A474ZE01D: CAP CER 0.47UF 10V Y5V 0402
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRM155F51A474ZE01D
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: GRM Manufacturer: Murata Electronics North America
Capacitance: 0.47µF Voltage - Rated: 10V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: -20%, +80%
Temperature Coefficient: Y5V (F) Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -30°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension: 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.022" (0.55mm)
Lead Spacing: - Features: -
Packaging: Cut Tape (CT)
Description
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Applications: General Purpose
Ratings: -
Height - Seated (Max): -
Thickness: -
Lead Spacing: -
Features: -
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 10V
Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension: 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Thickness (Max): 0.022" (0.55mm)
Tolerance: -20%, +80%
Temperature Coefficient: Y5V (F)
Operating Temperature: -30°C ~ 85°C
Capacitance: 0.47µF
Packaging: Cut Tape (CT)
Series: GRM
Manufacturer: Murata Electronics North America
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRM155F51A474ZE01D
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance0.47F
Voltage - Rated 10V
Tolerance-20%, +80%
Temperature CoefficientY5V (F)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-