GRM155R60J225ME15D
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 2.2uF 6.3Volts 20%
product image
GRM155R60J225ME15D Picture
SeekIC No. : 00806179 Detail
GRM155R60J225ME15D: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 2.2uF 6.3Volts 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRM155R60J225ME15D
Mfg:
Murata
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 2.2 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 6.3 Volts Temperature Coefficient / Code : X5R
Case Code - in : 0402 Case Code - mm : 1005
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Product : General Type MLCCs
Packaging : Reel
Description
Packaging : Reel
Capacitance : 2.2 uF
Case Code - in : 0402
Case Code - mm : 1005
Product : General Type MLCCs
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 6.3 Volts
Temperature Coefficient / Code : X5R
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Description
The GRM155R60J225ME15D is designed as one kind of chip monolithic ceramic capacitor.It is one mumber of the GRM155R60J family.The dimension of this part can be summarized as:(1)L:1.0+/-0.05 mm;(2)W:0.5+/-0.05 mm;(3)T:0.5+/-0.05 mm.And the Cap,DF,IR can be summarized as:(1)capacitance, DF:1kHz,0.5Vrms;(2)IR:16.3V,60s;(3)item:spec;(4)cap.[F]:0.9 to 1.1;(5)DF:0.1 max;(6)IR[M ohm]:50 min.If you want to know more information such as the capacitance-DC voltage characteristics or the capacitance-temperature characteristics of the GRM155R60J225ME15D,please download the datasheet(keywords:GRM155R60) in www.seekdatasheet.com .
Also here are the technical/catalog information about the GRM155R60J225ME15D:(1)Vendor:Murata Electronics North America;(2)category:capacitors;(3)capacitance:2.2µF;(4)voltage-rated:6.3V;(5)tolerance:±20%;(6)package/case:0402 (1005 metric);(7)temperature coefficient:X5R;(8)packaging:tape & reel (TR);(9)operating temperature:-55°C to 85°C;(10)mounting type:surface mount,MLCC.
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRM155R60J225ME15D
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance2.2F
Voltage - Rated 6.3V
Tolerance±20%
Package / Case0402 (1005 metric)
Temperature CoefficientX5R
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C