GRM155R60J475ME87D
CAP CER 4.7UF 6.3V 20% X5R 0402
product image
GRM155R60J475ME87D Picture
SeekIC No. : 002957420 Detail
GRM155R60J475ME87D: CAP CER 4.7UF 6.3V 20% X5R 0402
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRM155R60J475ME87D
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: GRM Manufacturer: Murata Electronics North America
Capacitance: 4.7µF Voltage - Rated: 6.3V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: X5R Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension: 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.022" (0.55mm)
Lead Spacing: - Features: -
Packaging: Cut Tape (CT)
Description
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Applications: General Purpose
Ratings: -
Height - Seated (Max): -
Thickness: -
Lead Spacing: -
Features: -
Failure Rate: -
Temperature Coefficient: X5R
Operating Temperature: -55°C ~ 85°C
Voltage - Rated: 6.3V
Tolerance: ±20%
Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension: 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Thickness (Max): 0.022" (0.55mm)
Capacitance: 4.7µF