GRM155R71C683KA88D
CAP CER 0.068UF 16V 10% X7R 0402
product image
GRM155R71C683KA88D Picture
SeekIC No. : 002957423 Detail
GRM155R71C683KA88D: CAP CER 0.068UF 16V 10% X7R 0402
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRM155R71C683KA88D
Quick Details
Series: GRM Manufacturer: Murata Electronics North America
Capacitance: 0.068µF Voltage - Rated: 16V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension: 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.022" (0.55mm)
Lead Spacing: - Features: -
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Applications: General Purpose
Ratings: -
Height - Seated (Max): -
Thickness: -
Lead Spacing: -
Features: -
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 16V
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R
Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension: 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Thickness (Max): 0.022" (0.55mm)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Capacitance: 0.068µF
Series: GRM
Manufacturer: Murata Electronics North America
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRM155R71C683KA88D
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance0.068F
Voltage - Rated 16V
Tolerance±10%
Temperature CoefficientX7R
PackagingCut Tape (CT)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-