GRM319R71A105MC01D
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 1206 1.0uF 10volt X7R +/-20%
product image
GRM319R71A105MC01D Picture
SeekIC No. : 00940001 Detail
GRM319R71A105MC01D: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 1206 1.0uF 10volt X7R +/-20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRM319R71A105MC01D
Mfg:
Murata
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Capacitance : 1 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 10 Volts Temperature Coefficient / Code : X7R
Packaging : Reel
Temperature Coefficient / Code : X7R
Product : General Type MLCCs
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 10 Volts
Case Code - in : 1206
Case Code - mm : 3216
Capacitance : 1 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRM319R71A105MC01D
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance1.0F
Voltage - Rated 10V
Tolerance±20%
Package / Case1206 (3216 metric)
Temperature CoefficientX7R
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C